Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. zpráva

16. 12. 2018

14. ZPRÁVA 17. 12. – 21. 12. 2018

PROBĚHLO:

 • Ve čtvrtek 13. 12. – výlet do Šestajovic (byl to zároveň náš 1. společný výlet). Děti si zde ve tvořivé dílničce samostatně (pod vedením trpělivých místních pracovnic) naplnily sáček s koupelovou solí, vykrojily mýdlo a máčením do barevných vosků dotvořily 2 původně pouze bílé svíčky. Podle ohlasů a jejich zájmu je tvoření s netradičním materiálem moc bavilo a výlet se všem líbil. Všechny děti zaslouží pochvalu za vzorné chování během celého výletu. Děkuji také za doprovod p. vych. Marušce Vurmové.
 • V pátek 14. 12. – koncert „Bubeníci“ v sokolovně (akce byla původně plánována na pondělí, ale nakonec bylo vše jinak). Poslechli jsme si několik skvěle zahraných skladeb pro bubny, které doprovázel mluveným slovem jeden ze tří bubeníků. Viděli jsme a slyšeli v akci mnoho druhů rozličných rytmických nástrojů, děti se dokonce do některých skladeb zapojily zpěvem a hrou na tělo. Kapelník nám povyprávěl i něco málo z historie zpěvu a hry na hudební nástroje, navíc velmi poutavě a přiměřeně dětským divákům. Děti i my učitelé jsme si tento netradiční „výchovný“ koncert opravdu užili.
 • Třídu máme vánočně a zimně vyzdobenou, svítí nám i vánoční stromeček. Každý den losujeme jednoho šťastlivce (dostane se postupně na všechny J), který si sáhne do kouzelné punčochy a otevře šupinku na velké adventní rybě, kde ho čekají drobné sladkosti.
 • V některých třídách se vyskytly vši. Prosím o pravidelné kontrolování vlasů dětí. Preventivně raději pošlu vyprat polštářky na sezení ve třídě. Prosím, aby si je děti čisté po ván. prázdninách opět přinesly.

PROBĚHNE:

 • V úterý 18. 12. – návštěva divadla Minor – představení „Vánoce aneb Příběh o narození“.

Sraz: POZOR, před školou už v 7, 20 hodin, odjezd v 7, 30 hodin.

S sebou: vhodné oblečení do divadla s ohledem na počasí, svačinu, pití, příp. drobné kapesné, nezapomeňte dětem přibalit klíčky od šatní skříňky (často se zapomínají přendat z aktovky J).

Cena: 200 Kč (doprava autobusem, vstupenka).

Návrat: kolem 12. hodiny ke škole (zde rozchod, družinové děti odvedu na oběd a do ŠD).

 

 • V úterý 18. 12. – vánoční akce – od 15, 30 – 17, 30 hodin jarmark školní družiny a výtvarné dílničky pro děti v přízemí školy.

Všichni jste srdečně zváni, přijďte se také s dětmi podívat i do naší vánočně vyzdobené třídy.

 

 • V pátek 21. 12. budeme mít během dopoledne třídní vánoční besídku (bez Vás rodičů). Vyučování bude končit normálně v 11, 30 hodin.

Děti si v tento den přinesou: penál (učebnice a PS už potřebovat nebudeme), drobné pohoštění pro sebe a na ochutnání ostatním (trochu cukroví nebo sušenky, slané dobroty nebo nějaké pití…), dárky pro kamarády označené jménem a jeden dárek do vánoční tomboly bez jména (řekněte dětem, který to je, aby věděly). Budeme pro Vás vyrábět vánoční přání, uděláme si slavnostní vánoční svačinku a po ní rozdáme dárky pro kamarády a pro radost. Děkuji Vám, kteří jste reagovali na moji prosbu a koupili nebo zafinancovali hry pro děti nejen na velkou přestávku. Tyto společné třídní dárky si také děti pod stromečkem rozbalí. Ještě jednou moc děkuji.

 • Od 22. 12. 2018 – 2. 1. 2019 mají děti vánoční prázdniny. Po nich se jde do školy ve čtvrtek 3. ledna 2019.
 • Koncem ledna (odpoledne) – třídní akce „PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE“ za účasti Vás rodičů. Bližší informace najdete ve zprávě po vánočních prázdninách.

K  VÝUCE:

 • Na vánoční prázdniny dostanou děti za DÚ procvičovat čtení  - čítanka str. 13 a 14 pohádku „O zlaté sekyře“. K ní dostanou do oranžových desek PL s úkoly na trénování pochopení textu (na 3. ledna).
 • V tomto předvánočním týdnu budeme pracovat opět ve stálých skupinkách, trénovat spolupráci a získávat body do celoroční soutěže.

Český jazyk: Minulý týden jsme natrénovali čtení a psaní písmen F, G, Ď, Ť a Ň a slov se skupinami  DĚ, TĚ a NĚ. Čtení slov s těmito skupinami písmen je pro děti těžší, opět je zde rozdíl mezi psaním slova a jeho čtením (popsala jsem podrobně v minulé zprávě). Zatím nám to ale šlo nad moje očekávání dobře. Každý den jsme také různým způsobem trénovali správné pochopení a orientaci v textu. Nyní už děti znají všechna velká tiskací písmena a v tomto týdnu nás čeká závěrečná stránka v PS (str. 80)  - čtení slov se skupinami BĚ, PĚ, VĚ a MĚ.

Správný postup čtení: např. VĚRA – hláskujeme V – J – E – R – A, PĚNA – hláskujeme P – J – E – N – A … MĚSTO – hláskujeme nahlas opět to, co vyslovujeme: M – Ň – E – S – T – O… Po prázdninách budeme čtení a psaní těchto skupin procvičovat a postupně začneme číst písmena tiskací malá (ta už nebudeme psát).

Další diktát už tento týden psát nebudeme.

Psaní: Dopsali jsme už poslední stránky sešitu „s mašinkou“ kresebných cviků. Na začátku ledna si ještě některé části psacích písmen zopakujeme ještě na pracovních listech. Pak již začneme psát do písanek a nacvičovat postupně všechna psací písmena. Přibližně v polovině ledna, po malé „zkoušce“ psaní, už začnou děti psát perem. Dětem už ho tedy můžete pořídit a připravit doma. Doporučuji pero STABILO (ne nyní velmi populární gumovací pero, to až případně ve 2. třídě).

Matematika: Procvičujeme počítání v oboru 0 – 7, naučili jsme se psát číslici 7, zopakovali psaní všech ostatních, porovnávali čísla do 7 a sedmičku také rozkládali na dva sčítance, zkusili vyřešit tzv. magické čtverce…V tomto týdnu si přidáme sčítání a odčítání do 7, dojdeme v PS asi na str. 56.

Milí rodiče, děkuji Vám za dosavadní pomoc a spolupráci. Přeji Vám i dětem krásné Vánoce a do nového roku 2019 hodně zdraví, štěstí, klidu a pohody.  Petra Holubová