Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. zpráva

14. 10. 2018

6. ZPRÁVA 15. 10. – 19. 10. 2018

PROBĚHLO:

  • V úterý 9. 10. – 1. dělené vyučování. Pro děti i pro mě bylo moc fajn, že nás bylo alespoň na jednu hodinu méně (14 a 13 dětí). Stihla jsem všechny děti vyzkoušet jednotlivě delší dobu ze čtení, zahráli jsme si různé hry a vyzkoušeli činnosti, které při velkém počtu žáků nejdou realizovat…J. Takto „děleně“ bude pokračovat vyučování každé úterý.

PROBĚHNE:

  • Ve čtvrtek 25. 10. – vystoupení dětí naší školy v sokolovně k výročí 100 let republiky – STARÉ POVĚSTI ČESKÉ. Prvňáčci na této akci nevystupují, všichni jste ale srdečně zváni, přijďte se s dětmi podívat na starší spolužáky.
  • V pondělí a úterý 29. a 30. 10. – raději připomínám podzimní prázdniny.
  • 31. 10. – 2. 11. – bleskový sběr papíru (víček a hliníku).
  • V pátek 2. 11. – podzimní slavnosti na 1. stupni (oslava Halloweenu). Dětem připravím dopoledne v naší třídě motivované tímto dnem, děti mohou přijít opět do školy v masce. Podrobnosti k tomuto dni napíšu v příští zprávě.

K VÝUCE:

  • Prosím o obalení nové učebnice „Čítanky pro prvňáčky“ a každodenní kontrolování obsahu tašky podle rozvrhu a věcí v penálu. Mnohým dětem chybí základní pastelky, lepidlo v tyčince, guma, záložka… Pomůcky jim půjčuji, ale dost nás to zdržuje L. Děkuji.

Český jazyk: Skoro všechny děti už dobře čtou po vyhláskování slova bezchybně dohromady. V pátek tedy dostaly všechny trénovat na pondělí už první čtení v nové čítance – první „opravdové“ knížce. Myslím, že by bylo dobré, aby str. 3 děti trénovaly raději ještě déle, a to na úterý. V dělené hodině si každého poslechnu, jak mu čtení jde. Notýsky i s touto známkou dětem vrátím v úterý.

Doporučení pro domácí čtení: Čtěte s dětmi nahlas chvilku každý den, vždy si dítě musí pod řádkou přidržovat záložku a písmena si ukazovat prstem. Písmena by mělo dítě hláskovat co nejrychleji.  Můžete se s dětmi střídat, aby jim čtení rychleji ubíhalo (při druhém čtení se vyměňte…). Zkoušejte trénovat pochopení textu, dávejte dítěti různé otázky k tomu, co četlo. Pokud Vaše dítě už čte jistě a bezchybně, může už zkusit 2 – 3 písmenková slova (např. je, to, já…) už číst najednou bez hláskování. Nesmí si ale písmena předšeptávat potichu či si slova domýšlet!

Uvolnění ruky budeme cvičit dalšími kresebnými cviky (str. 17 – 22) a opisem písmen a slov. Neustále dětem připomínám správné sezení při psaní a držení tužky. Prosím, chtějte to po nich i doma.

Minulý týden jsme zvládli nová písmena L a V, nově si vyzkoušeli vyplnit křížovky a dopsat správné chybějící slovo do věty podle smyslu. Tyto nové typy cvičení v PS byly už náročnější na přemýšlení. Většina dětí je zvládla výborně, po vysvětlení zcela samostatně. Několik dětí tyto úkoly zvládlo s mojí pomocí. Jak se komu dařilo, uvidíte v notýsku a v PS „s pejskem a kočičkou“. Moc ale děti chválím, všechny se snaží a postupně zlepšují. Napsali jsme také diktát známých slov, zatím ještě na tabulku. V tomto týdnu si přidáme písmena N a C (dojdeme asi na str. 34).

Matematika: Stále trénujeme pojmy: řada, zástup, sloupeček, před, za, hned před, hned za…Už je to trošku lepší. Také procvičujeme uspořádání číselné řady 0 – 5 vzestupně i sestupně, což některým dětem dělá pořád potíže. Často používáme kartičky s číslicemi 0 – 5. Začali jsme porovnávat čísla a počty předmětů. V tomto týdnu budeme pokračovat a přidáme si rozklad čísel (str. 25 – 29).

Prvouka: Začali jsme téma Podzim, všímali jsme si změn v přírodě, poznávali nejznámější listnaté a jehličnaté stromy, keře a jejich plody. V učivu o podzimu budeme pokračovat (str. 13 – 14). Příští týden budeme poznávat různé druhy ovoce a zeleniny, které rostou u nás na poli nebo je pěstujeme na zahradě. Prosím, aby každý přinesl příští úterý 23. 10. alespoň jeden druh ovoce a jeden druh zeleniny, které se pěstují v ČR (stačí po jednom kuse) na ukázku či ochutnání. Děkuji.

VV a PČ: Děti navlékly pestré podzimní závěsy. Potěšily mě, jak byly pracovité a zručné, společně jsme zvládli i náročný úklid, protože šípky byly opravdu všude… Děkuji Vám všem, že jste předvrtali pečlivě kaštany, žaludy, poslali různé zajímavé plody, listy, kytičky…Bez Vás bychom to v počtu 27 žáků těžko zvládli. Zbytek materiálu jsem po dohodě s dětmi nechala ve škole na prvouku.

Přeji krásně barevný říjnový týden!                                    Petra Holubová